Archetyp marki – magik

03/12/2021

Dzisiaj wracam z tematem archetypów marek i pora na omówienie archetyp magika. Magia towarzyszy nam od lat, nie potrafimy powiedzieć, jak działa, ale działa. Rzeczy nie z tej ziemi, gwiazdy mi powiedziały, spłynęło na mnie z nieba itd. Właśnie na tym opiera się archetyp magika. Na rzeczach niewytłumaczalnych.

Jako magik chcemy spełniać marzenia innych w niewyjaśniony sposób. Zabieramy odbiorcę w drogę pełną cudów, którą ma chłonąć, zmieniając swoje podejście do świata. Nic nasz nie ogranicza, bo istnieją rzeczy, które nie śniły się filozofom.

To, co odróżnia archetyp maga, od archetypu mędrca, to brak wyjaśnienia jak coś działa. Może również spotkać sytuację, gdy coś jest wyjaśnione tak, że dalej nie rozumiemy, o co chodzi.

Najlepiej zobaczyć tę różnicę na przykładzie. Piłkarz strzela gola i teraz jak wyglądałoby to u mędrca a jak u magika. Mędrzec powie, że to zasługa treningów, które podniosły szybkość zawodnika o 5%. Natomiast magik może powiedzieć, że ten piłkarz urodził się pod szczęśliwą gwiazdą, a nawet można powiedzieć, że w butach do gry na nogach.

Archetyp magika możemy zobaczyć w następujących branżach:

  • rozrywka
  • uroda
  • relaks / well-being
  • zdrowie

Przykładowa paleta kolorów

#0070b5
#8681e8
#fe89be
#fd4431

Mocne strony archetypu magika​

Mocnymi stronami archetypu magika jest przyzwolenie do niewyjaśniania rzeczy. Odwołanie się do sił wyższych sprawia, że ciężko kłócić się z takim podejściem. 

Osoby decydujące się na ten typ marki osobistej i biznesowej cechują się większą wizją. Chcą dokonać czegoś na podstawie swojego przeczucia, a nie np. badanie rynku.  Daje to im przyzwolenie do naginania rzeczywistości. Obiecywania dużo więcej niż np. w przypadku innych marek. 

Słabe strony archetypu magika​

Jak zawsze i tutaj mamy minusy. Oparcie się na przekonaniach może prowadzić do katastrofy. Brak badań, testów skuteczności czy innych twardych informacji może powodować, że tylko nielicznym uda się wybić. 

Jeszcze jeden element, na który trzeba uważać to fanatyzm. Niestety może się zdarzyć tak, że odbiorcy tak bardzo się wciągną, że mogą zacząć ślepo podążać za marką. Jest to szczególnie niebezpieczne w temacie np. coachingu.

Znane marki​

Przykłady znanych marek budowanych w oparciu o archetyp magika:

  • CocaCola
  • Disney
  • TED
  • Dyson

Znane osoby:

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Rekomendowane artykuły

Etapy tworzenia strony internetowej – jak robić to dobrze

Czytaj dalej

Poznaj archetypy marki osobistej i firmowej

Czytaj dalej

Archetyp marki kreator

Czytaj dalej

Sprawdź jak możemy Ci pomóc: