Ograniczenia – Dlaczego świat każdego z nas jest inny?

Czasem słuchając drugiej osoby, mamy wrażenie, że żyje w innym świecie. Nawet będąc gdzieś razem, może się zdarzyć, że odbierzemy coś zupełnie inaczej. Na zupełnie inne aspekty zwrócimy uwagę.

Taki stan rzeczy może w niektórych przypadkach powodować problemy osobiste i biznesowe. Wyobraź sobie, że jesteście na spotkaniu w trzy osoby. Prowadzicie rozmowę, wasz rozmówca wydaje się interesujący, może nawet się śmiejecie. Jesteś pozytywnie nastawiona, jednak osoba, z którą byłaś, nie bardzo chce więcej spotkać się w tym gronie. Odbierał drugą stronę jako nie do końca szczerą.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest istnienie tak zwanych ograniczeń poznawczych. W ich skład wchodzą ograniczenia: neurologiczne, społeczne i indywidualnie. Warto więc przyjrzeć się każdemu z nich i zobaczyć jego konsekwencje.

Ograniczenia neurologiczne

Zaczynamy od ograniczeń neurologicznych. Wydają mi się one najłatwiejsze do wyjaśnienia i opisania. Jak można się domyślić po nazwie, wynikają one z ograniczeń naszego ciała.

Postrzegamy otaczający nasz świat poprzez zmysły: wzrok, słuch, dotyk i smak. Każdy z nich ma swego rodzaju ograniczenie. Przykładowo nie jesteśmy w stanie rozpoznać tylu zapachów co inne gatunki, nie mówiąc już, że są osoby z bardziej wyostrzonymi zmysłami i z gorzej.

W końcu nawet w powiedzeniach mówi się, że mężczyźni nie rozpoznają wszystkich kolorów.

Kolejnym przykładem w tej kategorii może być daltonizm. Osoby objęte tym schorzeniem nie widzą kolorów jak zdrowe osoby. To, co może nam się wydawać pięknym jesiennym zachodem słońca z cudowną paletą kolorów, podczas złotej godziny. Dla osoby z daltonizmem będzie zwykłym szarym wieczorem.

Ograniczenia - Dlaczego świat każdego z nas jest inny?

Ograniczenia społeczne

Drugą grupą ograniczeń są ograniczenia społeczne. To one wdrukowane są w nas przez otaczające nas grupy osób. W ich skład wchodzą ograniczenia kulturowe, językowe, poznawcze itd.

Temat ograniczeń wynikających z języka jest bardzo ciekawy, jednak zaczniemy od tych, które wynikają z kultury. Każdy z nas rodzi się w pewnej kulturze. Kultura wywiera na nas wpływ, mówiąc nam jak mamy myśleć o pewnych rzeczach. Przykładowo o osobach z innych krajów, innych orientacji itd.
Te „wdrukowane” schematy sprawiają, że w taki, a nie inny sposób patrzymy na zachowanie innych osób. Wymusza na nas to, jak postrzegamy różne elementy.

Drugą podgrupą w tej kategorii są ograniczenia wynikającego z języka. Zobaczmy kilka przykładów. W języku polskim mamy tylko kilka opisów śniegu: puch, lud, zmarzlina itd. Natomiast gdy zapytamy Eskimosów, dowiemy się, że mają kilkadziesiąt opisów.

Pytanie, czy nasz śnieg tak bardzo różni się od tego, co widzą oni? A może przez brak odpowiednich opisów generalizujemy to, co widzimy? Czy nasze modele postrzegania świata, będą wtedy takie same?

Ograniczenia indywidualne

Ostatnią grupą ograniczeń są ograniczenia indywidualne. To nasze osobiste doświadczenia, które nasz ukształtowały. To one sprawiają, że nie ma dwóch osób, których postrzeganie świata byłoby takie same.

Nawet gdy porównamy bliźnięta, to zobaczymy między nimi różnice. Wyobraźmy sobie, że jeden z nich był na wyprawie do lasu i przestraszył się np. pająka. Ta chwila wpływa na to, jak postrzega każdy następny wyjazd. Jego indywidualne ograniczenia zmienia otaczający go świat.

Co więc zrobić?

Znając nasze ograniczenia w postrzeganiu świata, już jesteśmy o krok bliżej do zrozumienia innych. Sama świadomość tego pomoże nam w kontaktach. Czy to podczas rozmowy z bliskimi, czy w pracy a może w czasie ważnych negocjacji biznesowych.

Ograniczeń nie przeskoczymy, możemy o nich pamiętać i zawsze upewniać się, czy dobrze kogoś rozumiem. Konkretna wiedza to droga do odkrycia własnej lepszej drogi.

Zastanawiasz się nad coachingiem?

 Zapraszam na bezpłatną 15 min konsultacje. Porozmawiamy o konkretnych możliwościach realizacji Twoich celów.

Ograniczenia - Dlaczego świat każdego z nas jest inny?

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pojawiły się pytania?

Chętnie odpowiem. Kliknij tutaj i przejdź do szybkiego kontaktu.

0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x