fbpx

Co zrobić by Twoja praca była Twoją miłością

Jednym z głównych powodów, dlaczego większość przedsiębiorców rozpoczyna swój własny biznes jest brak miłości do pracy, którą mieli wcześniej. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę, że stworzenie firmy, w której pracownicy chcą zostać jest bardzo trudne. Chcemy czegoś więcej, swojego własnego miejsca, z którym się utożsamimy i które pokochamy. W końcu jaka jest przyjemność żyć od weekendu do weekendu albo od wakacji do wakacji, bo nie chcemy wracać do pracy, gdzie spędzamy większość naszego czasu. Czy nie lepiej stworzyć miejsce pracy, które kochamy? Takie które z nami rezonuje? Jeszcze parę lat temu byłem pewny, że moja kariera będzie skupiać się na programowaniu. Jednak z czasem poczułem pustkę. Była ona spowodowana znajomością rozwiązań, które wymagane są w prawie każdym projekcie. Więc mimo bardzo dobrych zarobków i możliwości wspinania się wyżej w tej hierarchii postanowiłem skupić się na czymś innym. Znasz to uczucie, gdy coś, co przedtem było nowe i ciekawe teraz przeinacza się w rutynę i nudę? Zrozumiałem, że muszę sobie zadać trzy pytania, które wyjaśnią mi, w którym kierunku chce dalej iść. W czym jestem dobry? Co kocham robić? Co daje mi uczucie spełnienia? Z pozoru mogło by się wydawać, że te pytania są proste, jednak gdy dobrze się nad nimi zastanowimy, to może się okazać, że nigdy wcześniej nie myśleliśmy o tym i naszym losem kierowali inni zamiast nas samych.

W czym jestem dobry?

To bardzo podchwytliwe pytanie. Często skupiamy się na tym, co robimy w danej chwili, nie widząc jak wiele innych rzeczy możemy robić. Przykładowo, ja przez wiele lat myślałem o tym, że jestem dobry w programowaniu. Jest to jedna rzecz, w której jestem dobry. Jednak zadając sobie to pytanie, zrozumiałem, że nie tylko programowanie i tworzenie stron internetowych to mój konik. Komunikacja między różnymi działami. Zrozumienie dla biznesowego podejścia klienta. Czy tak trywialna rzecz jak poznawanie potrzeb zleceniodawcy. To dało mi ogromnie do myślenia. Może, zamiast programować, mogę np. pomagać w komunikacji pomiędzy różnymi osobami. Konsultować to, jak pomysł pracodawcy pokazać jego pracownikom, by obie strony były zmotywowane do pracy. Co zrobić by Twoja praca była Twoją miłością Dlatego zadanie dla Ciebie. Poświęć kilka minut i w ciszy. Zadaj sobie pytanie „W czym jestem dobry?”. Zapisz każdą odpowiedź, która przychodzi Ci do głowy. Dzięki temu uwolnisz swoją kreatywność co może pomóc dotrzeć do zasobów, które były przedtem dla Ciebie ukryte.

Co kocham robić?

Jeśli miałbym do końca życia robić jedną rzecz co to by było? Tak jak poprzednio nie ma na to jednej prostej odpowiedzi. Może nam się wydawać, że pracować albo leżeć na kanapie. To jednak emocje, które odpalają się przez ucieczkę od tego co lubimy. Przykładem takiej ucieczki u mnie było np. oglądanie seriali. Z jednej strony wiedziałem, że muszę coś, że sobą zrobić. Z drugiej nie potrafiłem się tym zając przez strach. W dotarciu do tego co kocham pomogło mi bieganie, które dla mnie jest rodzajem medytacji. Zamiast skupiać się na problemach, natłoku spraw, podczas biegania odkrywam spokój. Ten spokój daje mi dostęp do konkretnych części mojego ja, które potrafi mi powiedzieć co kocham w życiu.

Co daje mi uczucie spełnienia?

Ostatnie ważne pytanie, zahaczające trochę o transcendencje. Mówi się, że najczęściej na końcu żałujemy najbardziej niewykonanych rzeczy. Dlatego w tych słowach pokazuje Ci jak sprawić, by nie żałować więcej żadnej chwili w naszym życiu. Co sprawi, że będziesz czuć spełnienie, radość do tego co robisz? Może to być np. tak jak u mnie pomaganie osobą, które kochają swój biznes, poprzez konsultacje marketingowe. Może to być konkurowanie z innymi i zwyciężanie. Może to być bardzo wiele rzeczy. To wszystko zależy od Ciebie i to Tobie ma dawać radość. Dlatego na koniec ogromna prośba. Zamiast kończyć ten artykuł i przejść do innej strony zadaj sobie te trzy pytania nawet jeśli uważasz, że jest ok. Zrozumienie siebie pozwoli Ci lepiej rozumieć innych, czyli Twoich przyszłych klientów. Dzięki za uwagę i pozdrawiam, Przemek

Potrzebujesz pomocy?

 Zapraszam na bezpłatną 15 min konsultacje. Porozmawiamy o konkretnych możliwościach realizacji Twoich celów.

Co zrobić by Twoja praca była Twoją miłością

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pojawiły się pytania?

Chętnie odpowiem. Kliknij tutaj i przejdź do szybkiego kontaktu.

0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x
()
x