fbpx

Czy to hobby, czy biznes? 4 elementy nad którymi trzeba się zastanowić, mając swój biznes

Jak traktujesz swój biznes? Jednym z największych problemów początkujących przedsiębiorców jest traktowanie go jako hobby, zamiast jak prawdziwy biznes. Oczywiście tworząc go chcesz, by sprawiał Ci radość, jednak nietraktowanie go poważnie, grozi szybkim końcem tej przyjemności. Jaki jest złoty środek? Dla każdej osoby jest to coś innego. Dlatego zamiast dokładnych wytycznych, przygotowałem kilka tematów nad którymi warto się zastanowić. Pomogą one lepiej zrozumieć, na jakim etapie jesteśmy i co warto zmienić.

Czy jest zajęty, czy może produktywny?

Właściciele firm są bardzo produktywni. Hobbyści są zawsze zajęci, ale nigdy nie robią wiele. Zaczynając prowadzenie własnej firmy często łapiemy się na tym, że jesteśmy ciągle zajęci, ale na koniec dnia tak mało udało się zrobić. Rozpisanie zadań według ważności oraz dobre planowanie, to element wymagany nie tylko we własnym biznesie, ale praktycznie w każdym aspekcie życia. Szczegółowy sposób, który ja polecam, opisałem w artykule dotyczącym walki ze stresem:  5 METOD RADZENIA SOBIE ZE STRESEM W PRACY I W ŻYCIU CODZIENNYM. Dla przedsiębiorców mam jeszcze jedną poradę. Przygotuj dla siebie dwa główne cele na kwartał. Pomoże Ci to skupić się na nich i je osiągnąć.

Czy inwestujesz w delegowanie, czy raczej jesteś samotnym kowbojem?

Właściciele firm planują z wyprzedzeniem inwestycję w budowę zespołu albo w outsorcing. Hobbyści uważają się za nie do zastąpienia i oni muszą robić wszystko. Zakładając firmę często nie mamy środków na zatrudnienie do pracy kolejnych osób czy zlecenie na zewnątrz zadań. To my zajmujemy się wszystkim: od księgowości po sprzątanie. Jednak z czasem musimy zwalniać nasze zasoby, zlecając część zadań innym. Każdy z nas ma tylko 24h i to co podczas tego czasu zrobimy, zależy od nas. Czy poświęcimy godzinę na sprzątanie, czy może będzie to godzina na szukanie nowych klientów? Aby przejść do trybu właściciela firmy, zacznij sprawdzać swoje finanse pod kątem ewentualnej inwestycji w pracownika. Może to oznaczać, że musisz poświęcić niektóre krótkoterminowe wydatki, ale patrząc na rozwój działalności, będzie to na pewno lepszą opcją.

Czy Twoja witryna jest aktualna, czy minęło trochę czasu odkąd ją zaktualizowałeś?

Szewc w dziurawych butach chodzi. Często tym powiedzeniem tłumaczymy sobie niedociągnięcia w tym, jak wygląda i co prezentuje nasza wizytówka, strona. Jeśli jednak chcemy zostać na rynku, musimy zadbać o wizerunek. Zadbaj o to, by stron była aktualna i zawierała wysokiej jakości treść. Brak aktualizacji nie tylko sugeruje odbiorcy, że to bardziej dla Ciebie hobby niż praca, ale wręcz może sugerować, że firma już przestała działać. Tak jak poprzednio warto tutaj wdrożyć system planowania, dzięki temu łatwiej pamiętać o stałej aktualizacji.

Czy podejmujesz decyzje biznesowe na podstawie tego, co czujesz, czy na podstawie liczb?

Właściciele firm podejmują decyzje na podstawie danych liczbowych. Hobbyści podejmują decyzje na podstawie tego, jakie mają przeczucie. To chyba jeden z najtrudniejszych tematów. Często zmieniając hobby w pracę, zapominamy o tym, że biznes wymaga innego podejścia. Przestajemy robić coś tylko dla siebie, a zaczynamy być odpowiedzialni za coś większego. Jeśli zamiast sprawdzić, co jest skuteczne, kierujemy się wyłącznie przeczuciem, możemy często wybrać złą drogę. To może skutkować np. brakiem płynności finansowej. Co jeśli mamy na utrzymaniu rodzinę? Co jeśli mamy do spłaty kredyty? Zamiast opierać się na przeczuciu sprawdźmy statystyki. Nie wiesz jak to zrobić? Masz dane, ale nie wiesz jak je czytać?

Jeśli potrzebujesz pomocy z marketingiem, to zapraszam do kontaktu telefonicznego: 790 691 371 lub emailowego: kontakt@przemyslawolesinski.pl

Nigdy nie jest prosto przejść z robienia czegoś jako hobby na pracę. Jednak jeśli mamy odpowiednie nastawienie, determinację i chęci, to możemy stworzyć coś większego od nas samych. Ja wierzę, że jesteś osobą, która da radę.

Potrzebujesz pomocy z marketingiem lub biznesem?

 Zapraszam na bezpłatną 15 min konsultacje. Porozmawiamy o konkretnych możliwościach realizacji Twoich celów.

Czy to hobby, czy biznes? 4 elementy nad którymi trzeba się zastanowić, mając swój biznes

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pojawiły się pytania?

Chętnie odpowiem. Kliknij tutaj i przejdź do szybkiego kontaktu.

0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x
()
x