8 zalet coachingu biznesowego

Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest biznes coach i czy jest Ci potrzebny?
Jeszcze niewiele osób wie, jak dużo pozytywnych zmian może wnieść takie spotkanie, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pracowników, a co za tym idzie dla Twojej firmy.

Prowadzenie firmy, zarządzanie ludźmi, opracowywanie strategii biznesowej to praca często mało zrozumiała dla innych pracowników oraz osób nam bliskich. Ciężko więc zapytać o opinie, poprosić o pomoc czy radę. Właśnie tutaj na scenę wkracza biznes coach.

Biznes coach jest to osoba, która ma szerokie doświadczenie biznesowe. Ja przykładowo od lat prowadze własne biznes, opracowywałem w swojej karierze strategie biznesowe oraz marketingowe dla moich klientów, oraz zarządzałem zespołami zarówno od marketingu, jak i od IT. Ta wiedza pozwala zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzy się osoba na Twoim stanowisku.

Wiem, że jeszcze w Twojej głowie mogą być różne myśli. Dlatego w tym artykule przedstawiam 8 zalet spotkań ze mną, czyli biznes coachem.

Realizacja wizji i celów

Jaka jest Twoja wizja oraz związane z nią cele?
Często podczas spotkań słyszę źle określone wizje i cele. Powoduje to, że nie jesteśmy w stanie ich zrealizować. Dopiero prawidłowo opracowany cel może przybliżyć nas do naszej wizji siebie oraz firmy.

Biorąc udział w coachingu, pierwszym krokiem jest wyznaczenie jego celu. Sam proces wyznaczenia go potrafi rozwiązać wiele problemów.

Taki pro tip. Jeśli Twój cel powinien być mierzalny. Powinieneś móc określić jasno czy go zrealizowałeś. Dodatkowo jego etapy powinny być również mierzalne. Dzięki temu wiesz, czy Twoja strategia przybliża Cię do Twojej wizji, czy może wymaga jakiejś małej korekty.

Pamiętaj, możesz swojemu coachowi powiedzieć o różnych celach, które masz. Mimo że sesje skupiają się na pojedynczym, wiedza o innych celach może pomóc. W końcu co stoi na przeszkodzie, by realizując jeden cel, zrealizować albo przybliżyć Cię do innych?

Zalety coachingu biznesowego

Pomoc w nabraniu perspektywy

Jako coach skupiam się na tym, by osoby ze mną współpracujące, odkryły własną drogę. Wierzę, że przede mną siedzi wspaniała osoba, która ma w sobie zasoby, które pozwolą jej osiągnąć sukces, na jaki zasługuje.

Zdaje sobie sprawę, że osoba po drugiej stronie nie zawsze zdaje sobie sprawę ze swoich możliwości. Jako coach pomagam jej nabrać perspektywy i zobaczyć jak wspaniałą jest osobą. Jak duże możliwości daje jej firma.

Jednocześnie tak kieruje naszymi spotkaniami, by skupić się na końcowym celu, na działaniach dających zwrot z inwestycji, jaką jest coaching. Na spotkaniach uwalniamy pełny potencjał, który już w Tobie jest, a o którym możesz nie wiedzieć.

Określenie jasnej ścieżki

Sesja z coachem to zupełnie co innego niż rozmowa ze znajomym. Rodzina i przyjaciele podobnie jak coach chcą jak najlepiej, jednak różnica polega w doświadczeniu, brakuje im wiedzy oraz doświadczenia biznesowego.

Powoduje to, że mogą oni sugerować różne strategie, które niekoniecznie mogą się sprawdzić w Twojej branży.

Natomiast biznes coach stawia na Twoją wiedzę oraz swoją, tworząc synergię, która pozwala zbudować jasną drogę do celu. Będąc często w podobnym miejscu jak Ty, znalazł rozwiązanie, więc rozumie, jakie kroki należy podjąć, by przejść do następnego punktu na Twojej drodze do sukcesu.

Poprawa umiejętności

Niezależnie od tego, jak długo prowadzi się firmę, zarządza ludźmi czy strategiami, zawsze można się czegoś nowego nauczyć. Z mojej perspektywy można wręcz powiedzieć, że rozwój jest kluczowy w obecnych czasach.

Zadaniem każdego dobrego coacha biznesu, jest pomóc Ci w rozwoju i polepszeniu Twoich umiejętności.

Podczas sesji często poruszane są pytania mające na celu określenie, jaki sposób rozwoju jest dla Ciebie najlepszy. Przykładowo czy są to obserwacje innych, książki, warsztaty a może jeszcze coś innego.

Mając taką wiedzę, można lepiej zaplanować Twój rozwój oraz określić jakie umiejętności będą potrzebne na Twojej drodze do sukcesu.

Zwiększenie pewności siebie

8 zalet coachingu biznesowego

Jako przedsiębiorstwa jesteś narażony na dużo więcej porażek niż przeciętna osoba na etacie. Może to oznaczać problemy z wiarą w siebie. Jednak co by się nie działo, pamiętaj, jesteś wspaniałą osobą.

Podczas spotkań w ramach coachingu biznesowego często poruszane są tematy, mające na celu pokazanie Ci jak wspaniałą osobą jesteś. Jak możesz wykorzystać swoje poprzednie doświadczenie w pracy oraz wiele więcej.

Spotkania pomogą Ci w stałym zwiększaniu pewności siebie.

Poprawa wydajności i skuteczności

Bycie dobrym leaderem wpływa na Twoją wydajność, ale również Twojego zespołu. Zrozumienie jak się komunikować to, że w zależności, od tego jakich słów użyjemy, może to mieć różny wpływ na odbiorców.

Dobry coach zwraca uwagę na to, co mówisz i jak mówisz. Na podstawie tego, może pomóc Ci w zwiększeniu Twojej skuteczności i podniesieniu wydajności Twojego zespołu.

Pracownicy, którzy mają dobrego leadera, są bardziej zmotywowani, chętniej realizują wyznaczone cele i czują się lepiej w pracy.

Poprawa umiejętności przywódczych

Niektórzy z dzisiejszych właścicieli firm, którzy odnieśli ogromny sukces, korzystali z coachów. Na przykład Eric Schmidt, były dyrektor generalny Google, mimo rozwoju swojej firmy, zatrudnił coacha poleconego mu przez członka zarządu. Steve Jobs i Bill Gates również zainwestowali w coaching.

Dlaczego podjęli taką decyzję? Ponieważ najskuteczniejsi przedsiębiorcy wiedzą, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie.

Zalety coachingu - poprawa umiejętności przywódcych

Odpowiedzialność

Odpowiedzialność jest jednym z najważniejszych elementów sukcesu firmy. Coaching biznesowy ma pomóc Ci przeprowadzić firmę z punktu A — aktualnie, do punktu C – cel.

Mimo że coach pomaga Ci w tej drodze, to główną osobą odpowiedzialną jesteś Ty. Podczas sesji, spędzasz z coachem godzinę może dwie. Jednak Twoim zadaniem jest zmiana, która powstaje również między sesjami. To Ty odpowiadasz za tą zmianę, zmianę, która staje się Twoim nowym nawykiem.

Jako coach pomagam Ci w tym, by ta zmiana weszła Ci w nawyk i pilnuje, byś chciał ją wprowadzać. Bo wiem, że dobre praktyki z sesji przełożysz potem na realizację innych celów.

Praca z coachem

Wymienione powyżej zalety to tylko czubek góry lodowej. Jeszcze więcej zalet odkryjesz, przeglądając moje inne materiały lub innych doświadczonych coachów.

To, co mogę polecić to sprawdzić, z którym coachem najlepiej będzie Ci się pracować. Dobry coaching to taki gdzie obie strony czują się swobodnie. Do tego musi być uczciwość, szczerość i chęć do pracy, tylko wtedy osiągniemy ogromny sukces.

A jeśli chcesz się umówić na coaching biznesowy, to zapraszam tutaj.

Potrzebujesz pomocy z marketingiem lub biznesem?

Zapraszam na bezpłatną 15 min konsultacje. Porozmawiamy o konkretnych możliwościach realizacji Twoich celów.

8 zalet coachingu biznesowego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Szybki kontakt

POROZMAWIAJMY

Potrzebujesz pomocy?

Telefon

790 691 371

Email

kontakt@przemyslawolesinski.pl

LUB
0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x