Świadomość emocjonalna – zacznij od siebie

Każda dobra historia zaczyna się od pierwszego kroku. Nasza historia z rozwijaniem świadomości emocjonalnej, również rozpoczyna się od pierwszego kroku. Kroku do zwiększenia inteligencji emocjonalnej (emotional intelligence), która w obecnych czasach jest niezwykle ważna. Zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych działań, chce podzielić się z Tobą pewną historią z mojego życia. Jak zapewne się domyślasz, poziom inteligencji emocjonalnej odgrywa w niej znaczącą rolę. Więc przeczytaj ją proszę, zanim przejdziesz dalej.

Świadomość emocjonalna to klucz do sukcesu

Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Moi rodzice, zawsze wierzyli w to, że można się z ludźmi dogadać. Jeśli ktoś coś obiecał, to przyjmowali, że wywiążę się z danego słowa. Z takimi wartościami zostałem wychowany i do dzisiaj się ich trzymam. To zaufanie stało się jedną z moich cech osobowości.

Założyli więc, że gdy pewna osoba obiecała coś zrobić w czasie remontu, to dotrzyma słowa. Nie patrzeli jej na ręce, tylko wierzyli. W końcu zaufanie jest w dzisiejszych czasach bardzo ważną walutą.

Jakie było ich zdziwienie, gdy nagle, zamiast iść w kierunku obietnicy, ekipa budowlana tej osoby zaczęła robić coś zupełnie innego. Tutaj na scenę weszły emocje. Emocje, które zaczęły zamykać dostęp do racjonalnego myślenia. Wszystko zaczęło schodzić na kwestie osobie. Te emocje zaczęły działać nie tylko na moich rodziców, ale i na mnie.

Kontrolowanie własnych emocji, gdy jesteśmy w pewnym stanie, nie jest proste. Świadomość własnych emocji nagle zaczyna nam uciekać razem z wszystkimi znanymi modelami inteligencji emocjonalnej.

Na szczęście mając już pewne kompetencje emocjonalne, wyszedłem z tego stanu i dzięki temu zwróciłem uwagę na kilka rzeczy. Nie wchodząc w szczegóły (bo kwestia ta jeszcze się toczy). Zauważenie tych szczegółów spowodowało, że udało się zatrzymać działanie tamtej osoby i to w sposób formalny.

Czy to był przypadek? Nie.

Nauka rozpoznawania emocji (świadomość emocjonalna) pomogła mi zrozumieć co się ze mną dzieje. A następnie wprowadzenie kontroli emocji, które w tamtej chwili przeszkadzały. Takiego kontrolowania emocji też możesz się nauczyć.

Świadomość emocjonalna - klucz do sukcesu

Najważniejsze pytanie, które pomoże Ci zwiększyć świadomość emocjonalną

Jest wiele sposobów na zwiększenie kompetencji emocjonalnych. Ja jednak chciałbym Ci przedstawić jedno najważniejsze pytanie, którego nauczyłem się od autora bestsellerowej “Inteligencji Emocjonalnej w działaniu” Justina Bariso.

W jakich sytuacjach moje emocje działają na moją niekorzyść?

Z pozoru banalne pytanie, ale dzięki niemu możemy bardzo łatwo zwiększyć kompetencje społeczne. Jeśli uświadomimy sobie własne emocje podczas najgorszych chwil, dużo łatwiej zrozumiemy je w innych sytuacjach.

Jest jeszcze jedna mała tajemnica, dlaczego to pytanie jest takie super. Wyobraź sobie uczucie, gdy w sytuacjach, które kiedyś były trudne, Twoja świadomość emocjonalna zacznie i działać i zachowasz się inaczej. Będziesz na wyższym poziomie dojrzałości emocjonalnej. Jak dużą motywację wtedy poczujesz?

Jak jeszcze lepiej zwiększyć świadomość emocjonalną?

Zakładam, że pierwsze pytanie już jest za Tobą. Jednocześnie chcesz jeszcze zwiększyć rozpoznawanie stanów emocjonalnych. Zobaczmy więc, jak możemy wykonać kolejne kroki na ścieżce emocjonalnej świadomości.

Świadomość emocjonalna obserwacja

Obserwuj swoje emocje

Obserwowanie własnych emocji wymaga od nas rozwijania świadomości własnych stanów emocjonalnych. W trakcie występowania emocji, gdy jesteśmy skupieni na radzeniu sobie z tym, co czujemy jest nam ciężko asocjować się. Więc potem gdy już jest ok, możemy zadać sobie następujące pytania z kwestionariusza inteligencji emocjonalnej:

 • Jak moje emocje wpłynęły na inne osoby?
 • Jak można opisać mój styl komunikować?
 • Jak mój styl komunikacji wpływa na emocje innych?
 • Jak mój nastrój wpłynął na moje emocje?
 • Jak plusy i minusy miał mój stan emocjonalny?
 • Czy byłem otwarty na punkt widzenia innych?
 • Czy potrafiłem rozpoznać emocje innych?
 • Jak mogę wykorzystać emocje, które odczułem?
 • Czy podzieliłem się własnymi uczuciami?
 • Czy miałem fałszywe stany emocjonalne? (np. zaprzeczenie, że nie byłem zły)
 • Na jakim poziomie była moja dojrzałość emocjonalna?
 • Jakie doświadczenia emocjonalne czułem?
 • Czy używanie własnych emocji pomogło mi osiągnąć cel?
 • Jak dobrze poszło mi wyrażanie emocji?
 • Jak ocenie mój poziom inteligencji emocjonalnej w tamtej chwili?
 • Jakie cechy sytuacji wpłynęły na moje własne emocje?

oraz wiele innych podobnych pytań ze zdolności rozpoznawania emocji.

Z czasem zobaczysz, że kierowanie emocjami staje się coraz łatwiejsze. Wyciągasz wnioski, co jest ważnym krokiem w każdej nauce. Rozwinięcie inteligencji emocjonalnej wymaga czasu i jak pokazuje moje doświadczenie, było możliwe nawet u osób, które wykazywały niską inteligencję emocjonalną.

Świadomość emocjonalna - pytania

Rozwiń chęć poznania siebie

Umiejętność kontrolowania emocji jest bardzo ważna w drodze do dojrzałości emocjonalnej. Jednak nawet wysoka dojrzałość emocjonalna nie gwarantuje nam sukcesu. Rozwinięcie inteligencji emocjonalnej to proces inny niż ten, w którym zdobywamy inteligencję akademicką. Tutaj naszym celem powinno być poznanie siebie.

Zdolności radzenia sobie w ciężkich chwilach, rozpoznawanie zaburzeń emocjonalnych, kontrolowanie emocji to tylko ułamek możliwości. Jeśli zamiast skupienia się na zakuciu wiedzy skupimy się na rozwinięciu chęci poznania siebie, osiągniemy dużo więcej. Inteligencja emocjonalna człowieka to tylko początek ogromu możliwości, które stoją na drodze do wykształcenia wielkiej osobowości.

Wykorzystywanie emocji w życiu codziennym

Inteligencja emocjonalna pozwala rozwijać się nam nie tylko właśnie na poziomie kontroli emocji, ale właśnie ciekawości siebie i świata. Dobre wykorzystanie emocji potrafi sprawić, że nasza motywacja rośnie jak nigdy wcześniej.

Praktykowanie inteligencji emocjonalnej w naszym codziennym życiu jest łatwe. Codziennie targają nami różne emocje. Stąd zjawisko inteligencji emocjonalnej, choć stosunkowo nowe, jest już całkiem dobrze opisane. Iloraz inteligencji stale rośnie w naszym społeczeństwie. Młodsze pokolenia rozumieją już dużo więcej. Choć nie zawsze wyciągają z tego wnioski, ale to inny temat.

Inteligencja emocjonalna pomaga nam w relacjach z bliskimi. Potrafimy odpowiednio reagować na różne zachowania. Odczytanie stanów emocjonalnych własnych, jak i innych to często gwarancja do tego, by potem usłyszeć, jak dobrymi osobami jesteśmy. Co jeszcze bardziej zachęca nas do rozwinięcia inteligencji emocjonalnej.

Osoby o ponadprzeciętnej inteligencji emocjonalnej często sprawują dużo lepsze stanowiska w pracy. Wiedzą, jak lepiej pokazać to, co potrafią w zależności od odbiorcy.

Wysoki poziom inteligencji świetnie sprawdza się w działach sprzedażowych i marketingowych. Osoby takie dużo lepiej oceniają reakcje odbiorców na przekaz sprzedażowy. O takich osobach mówimy, że rozumieją zasady inteligencji społecznej. Jeśli mamy więc w firmie osoby o wysokiej inteligencji warto rozważyć ich awans, bo mogą przynieść firmie dużo pieniędzy.

Warto więc rozwijać inteligencję emocjonalną i czerpać z niej korzyści. Świadomość emocjonalna pomaga nam w życiu. Pamiętaj więc, że poziom inteligencji emocjonalnej nie jest przypisany na stałe, możesz go podnieść.

Chcesz wiedzieć więcej o wysokim ilorazie inteligencji?

Jeśli temat Twojej inteligencji emocjonalnej Cię zaciekawił. Chcesz może zrobić test inteligencji, być mistrzem w rozpoznawaniu emocji własnych albo po prostu ogólnie ciekawi Cię koncepcja inteligencji emocjonalnej to śledź moje materiały(blog, podcast, wideo), z których dowiesz się dużo w tym temacie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Szybki kontakt

Klikając powyższy przycisk, wyrażasz zgodę na otrzymywanie materiałów marketingowych oraz przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.
POROZMAWIAJMY

Potrzebujesz pomocy?

Telefon

790 691 371

Email

kontakt@przemyslawolesinski.pl

LUB
0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x