Przełącz się na nastawienie na rozwój: Inspiracje z ‘Nowej psychologii sukcesu’

Wiele osób twierdzi, że jest nastawionym na rozwój. Zapewne skoro to czytasz, to zapewne należysz również do tej grupy. Czy jednak jest tak naprawdę? Dzisiaj poznasz jak przenieść to nastawienie na kolejny poziom. A wszystko to dzięki książce “Nowa psychologia sukcesu” autorstwa Carol Dweck.

Ta książka zmieni Twoje podejście do rozwoju oraz trwałości. Aby jeszcze bardziej Cię do niej zachęcić, poznasz teraz kilka ważnych podejść z tej książki. Pora więc na zmianę podejścia.

Nastawienie na rozwój i trwałość

Książka opisuje dwa podstawowe podejścia do życia. Jedno nastawione na rozwój a drugie na trwałość. Są to dwa elementarne podejścia, które towarzyszą nam od wieku i mają ogromny wpływ na nasze życie.

Po samych nazwach można bardzo łatwo domyślić się, co one oznaczają. Mimo to wyjaśnijmy sobie oba terminy, by na pewno rozumieć e dwa terminy tak samo. 

Nastawienie na trwałość zakłada, że wierzymy w to, że rodzimy się z pewnym poziomem umiejętności i ten poziom determinuje nasz sukces. Wierzymy w trwałość tego poziomu. Dlatego jesteśmy urodzonymi geniuszami albo tylko przeciętniakami. 

Osoby z takim nastawieniem traktują każdą porażkę jako informację o tym, że nie urodziły się geniuszami. To automatycznie sprawia, że nie wybierają wyzwań, czy próbowania nowych rzeczy. 

Nastawienie na rozwój to druga opcja. Tutaj osoby wierzą w rozwijanie swoich umiejętności. Im większe wyzwanie, tym większa opcja na rozwój. Te osoby wręcz szukają porażek, by stawać się jeszcze lepszymi osobami. 

Ciekawostką w tym nastawieniu jest to, że osoby tego typu nie rozwijają się dlatego, że chcą być na szczycie. Bycie najlepszymi jest pewnego rodzaju efektem ubocznym. Tak przy okazji wygrywa kolejny turniej. 

Znając teraz obie definicje, zadaj sobie najważniejsze pytanie.

Czy na pewno jesteś nastawiony na rozwój?

Oto jedna z największych rozkmin, jakie miałem w ciągu ostatnich paru miesięcy. Od zawsze uważałem się za osobę nastawioną na rozwój. Ciągle się uczyłem, zdobywałem kolejne certyfikaty. Więc jaka może być inna opcja?

Wtedy zacząłem się zastanawiać nad moim zachowaniem i dostałem oświecenia. 

Mimo ogromnej wiedzy, mimo szkoleń wybierałem zwykle kategorie, w których się już znam. Na klientów zawsze wybierałem osoby albo firmy, które wiedziałem, że odniosą sukces, gdy im pomogą. 

Raz za razem w mojej głowie pojawiały się przykłady tego, że tak w głębi wybierałem rzeczy, które na pewno potwierdzą to, że jestem świetnym coachem, programistą, marketerem. Powoli zapominając to, co było pierwotnym moim założeniem. 

Bo możecie nie wiedzieć tego, ale moim założeniem od początku była chęć sprawdzenia się. Po to wybierałem coraz cięższe sporty. Po to skakałem z budynków czy ramp mimo lęku wysokości. Po to zimą nocowałem w górach w historycznych strojach. Pragnąłem sprawdzić się i dowiedzieć się jak dużo potrafię. 

Przełącz się na nastawienie na rozwój: Inspiracje z 'Nowej psychologii sukcesu'

Jednak to pragnienie gdzieś zniknęło. Pojawiła się potrzeba tego, by pokazać się dobrze. Być widzianym tylko jako ekspert. Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak moje ja nagle się zmieniło. Zmieniło się i jeszcze udawało, że nie było tej zmiany. 

Dlatego w tym miejscu chce Ci powiedzieć. Wejrzyj w głąb siebie. Przeanalizuj swoje działania i sam przed sobą sprawdź jakie nastawienie jest obecnie Ci bliższe.

Możesz decydować o swoim losie

To, co bardzo ważne to fakt, że naszym nastawieniem możemy kierować. Tak jak wspomniałem, kiedyś u mnie było mocne nastawienie na rozwój, teraz było nastawienie na trwałość, a obecnie chce wrócić do poprzedniego.

Bo tak jak podaje Carol Dweck, nasze nastawienie może się zmienić. Czasem nawet uzmysłowienie sobie co się dzieje, może sprawić, że zupełnie inaczej zaczniemy działać. Mała ilość wiedzy potrafi zrobić tak ogromną różnicę.

Warto więc zaobserwować swoje przekonania, swoje działania i zdecydować, czy jest to kierunek, który nam odpowiada. Bo może się okazać, że jest dobrze, tak jak jest. Bycie w nastawieniu na trwałość ma również swoje zalety.

To, co najważniejsze to być szczerym ze sobą i wybrać dla siebie drogę, jaką chcemy. To Ty decydujesz, w jakim kierunku pójdzie Twoje życie.

Podsumowanie

W tym, krótkim artykule tylko ogólnie zarysowałem to, o czym jest cała książka “Nowa psychologia sukcesu”.

Gdy już zdecydujesz się na jej przeczytanie, to znajdziesz tam dużo przykładów oraz badań opowiadających o tych dwóch nastawieniach. To pozwoli Ci podjąć decyzje na temat tego, jak chcesz, by wyglądał Twój świat.

Pamiętaj, masz wybór. Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem i swoimi sukcesami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Szybki kontakt

Klikając powyższy przycisk, wyrażasz zgodę na otrzymywanie materiałów marketingowych oraz przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.
POROZMAWIAJMY

Potrzebujesz pomocy?

Telefon

790 691 371

Email

kontakt@przemyslawolesinski.pl

LUB
0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x