Coaching a mentoring – co wybrać?

Pracując z drugą osobę, zawsze skupiam się na tym, by zrealizować cele, z jakimi przyszła do mnie ta osoba. Mimo to często słyszę, jaka jest teoretycznie różnica między coachingiem, a mentoringiem. Tak jak by to determinowało czy to, co założyliśmy zrealizujemy, czy nie.

Odłożę więc na bok moje osobiste przekonania i z chęcią w tym artykule opowiem Ci o tym, czym jest coaching oraz mentoring.

Coaching a mentoring — Czym jest coaching?

Zacenimy od coachingu, bo jego definicja jest bardziej zagmatwana. Wynika to z faktu, że nie ma jednej oficjalnej definicji. To, co rozumiemy przez coaching, w szczególności w Polsce, jest mocno niejednoznaczne. Do jednego worka wrzucamy wiele podobnych profesji.

Zobaczmy więc kilka przykładów definicji, które proponują zagraniczni specjaliści:

“Odblokowanie potencjału osoby w celu maksymalizacji jej czy jego dokonań i działań. Jest raczej pomaganiem w uczeniu niż uczeniem.” – John Whitmore, 1996 r.

“Konwersacja lub seria konwersacji jednej osoby z drugą […], która przynosić ma korzyści w postaci postępu.” – Julie Starr, 2005 r. 

“Współpracujący, zindywidualizowany, ukierunkowany na cel i zorientowany na rezultaty proces ułatwiający zmianę poprzez wspieranie samoukierunkowanego uczenia się i osobistego rozwoju opierającego się na dowodach i przez włączenie etycznej praktyki” – Anthony Grant, 2006 r. 

Jak widać, te definicje są bardzo zagmatwane. Stad bardzo ciężko jednoznacznie określić co i jak wpada w zakres coachingu. 

To, co jednak łączy je jest skupienie się na realizacji celów osoby, która przychodzi do coacha oraz to, że coach nie uczy, lecz pomaga w uczeniu. Pierwsza część nie wymaga tłumaczenia. Jednak co oznacza pomaganie w uczeniu?

Oznacza, że coach może tylko zadawać pytania. Nie powinien dawać rad, czy sugerować odpowiedzi. Doskonałym tego przykładem jest np. model GROW, który właśnie opiera się na zadawaniu pytać do celów, obecnego stanu, opcji oraz realizacji. To osoba będąca na coachingu powinna mieć wszelkie zasoby do zrealizowania swojego celu.

Potrzebujesz pomocy z marketingiem lub biznesem?

Zapraszam na bezpłatną 15 min konsultacje. Porozmawiamy o konkretnych możliwościach realizacji Twoich celów.

Coaching a mentoring - co wybrać?

Coaching a mentoring — Czym jest mentoring?

Znamy definicje coachingu, więc teraz pora na zobaczenie jak działa mentoring. Tutaj sprawa jest dużo prostsza. Choć wymaga dużo większej wiedzy od prowadzącego.

W mentoringu bardziej doświadczona osoba (mentor) służy radą mniej doświadczonej osobie. Jest to działanie mające za zadanie zarówno przekazanie wiedzy ogólnej, jak i bardzo szczegółowej. Mentor musi być specjalistą w zakresie tego, o czym opowiada. Ta specjalizacja może opierać się zarówno na doświadczeniu, jak i wiedzy teoretycznej. Choć częściej opiera się na doświadczeniu.

Mentor dzieli się swoją wiedzą, udziela rad, rekomenduje i samemu służy za przykład.

Już tu widzimy różnice. Coach opiera się na zasobach klienta, mentor na swoich. Coach zadaje pytania, mentor daje rady i pokazuje, jak i co działa.

coaching a mentoring

Coaching a mentoring — Efekt, a nie nazwa

Znając obie definicje, jako klient możesz zdecydować, która wersja pracy jest dla Ciebie lepsza. Jednak chciałbym, byś najpierw się zastanowił nad jedną kwestią. Czy nazwa stanowiska, jest aż tak ważna? Czy może zależy Ci na konkretnym efekcie?

Według mnie najlepsze podejście łączy zarówno coaching, jak i mentoring, ale również konsulting. Dynamiczne przechodzenie między tymi modelami pozwala mi konkretnie pomagać moim klientom. 

Teraz czy ja nazwę się coachem, czy może mentorem albo konsultantem jest dla mnie wtórne. To, co dla mnie się liczy to pomoc Tobie, w realizacji celu. 

Jednak jeśli zależy Ci tylko na jednym podejściu, to wystarczy, że mi o tym powiesz, a ja mogę ograniczyć się do każdej z ról w zakresie biznesowym. Bo właśnie w biznesie mam już ponad 11 lat doświadczenia i pracy na różnych projektach i różnych stanowiskach oraz z różnymi osobami i ich problemami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Szybki kontakt

POROZMAWIAJMY

Potrzebujesz pomocy?

Telefon

790 691 371

Email

kontakt@przemyslawolesinski.pl

LUB
0
Jestem ciekaw Twojej opinii. Zostaw komentarz.x